Annual Research Review 2017

Annual Research Review 2017

Plans are in the works for the 2017 Electrical Engineering Annual Research Review. It is scheduled for April 21, 2017 from 8:30 a.m. to 6:30 p.m. at the UCLA Luskin Conference Center. This one-day event showcases the Department’s research, and includes graduate students’ presentations, posters, and distinguished plenary lectures. This year the ARR will highlight our research centers and feature short presentations and discussions on opportunities they offer in forming closer connections and interactions with industry and innovation labs. We hope you will join us and gratefully acknowledge the support of our sponsors for this event.

Chee Wei Wong, ARR17 Co-Chair
Sudhakar Pamarti, ARR17 Co-Chair
Gregory Pottie, Department Chair


Registration

Map and Directions

 

Frontiers of Electrical Engineering

Program at a glance

8:30am – 9:00am     Breakfast and Registration @ [Centennial CD]

9:0 am – 9:15am       Chair Greg Pottie’s Welcome

9:15am – 9:45am       Updates from Area Directors

  1. Circuits and Embedded Systems – Danijela Cabric
  2. Physical and Wave Electronics – Benjamin Williams
  3. Signals and Systems – Izhak Rubin

9:45am – 10:25am    A sampling of UCLA Research Centers

  1.  ERC: Translational Applications for Nanoscale Multiferroic Systems – Greg Carman
  2.  DARPA STARnet: Function Accelerated nanoMaterial Engineering) – Jane Chang
  3.  Center for Excellence for Green Nanotechnologies – Kang Wang
  4.  Nanoelectronics Research Facility (NanoLab) and CNSI – Rob Candler
  5.  Center for Heterogeneous Integration and Performance Scaling – Subramanian Iyer
  6.  Center on Development of Emerging Storage Systems – Lara Dolecek and Rick Wesel
  7.  Center for Public Safety Network Systems – Izhak Rubin
  8.  Wireless Health Institute – William Kaiser
  9. (Center for Engineering Economics, Learnings and Networks – Mihaela van der Schaar)

10:25am – 10:40am   Coffee break

10:40am – 12:00pm   Parallel sessions: 1, 2 and 3 @ [Centennial AB]

12:00pm – 1:30pm    Luncheon, Dean Jayathi Murthy’s Welcome and Plenary lecture by Dr. Richard Savage, Senior Scientist, LIGO @ Centennial CD

1:30pm – 2:30pm      Parallel sessions: 4, 5 and 6 @ [Pinnacle Room]

2:30pm – 4:00pm      Poster session and coffee @ Centennial AB and parallel recruitment/interview sessions

4:00pm – 5:00pm      Parallel sessions: 7, 8 and 9 @ [Pathways Room]

5:00pm – 5:45pm      Teaching Lecture: [insert title here] by [insert name here]

5:45pm – 6:30pm      Reception and Plenary lecture by [insert here] @ [Centennial CD]


Session 1.  Cooperative Techniques 

10:40am – 11:00am   Cooperative Localization in Multirobot System with Explicit Communication Mechanism

Tsang-Kai Chang; Advisor:  Ankur Mehta

11:00am – 11:20am   Platoon Based Vehicular Networking for Autonomous Transportation Systems

Yulia Sunyoto; Advisor:  Izhak Rubin

11:20am – 11:40am   Cooperatively Learning Footprints of Multiple Incumbent Transmitters by Using Cognitive Ratio Networks

Mihir Laghate; Advisor:  Danijela Cabric

11:40am – 12:00pm   Cognitive Topic Modeling from Text Corporation

Misagh Falahi; Advisor:  Vwani Roychowdhury

 

Session 2.  THz and Laser Technologies

10:40am – 11:00am   III-V Nanowire Array Lasers on Silicon-on-Insulator for Optical Links

Hyunseok Kim; Advisor:  Diana Huffaker

11:00am – 11:20am   A High-Power Broadband Terahertz Source Enabled by Three-Dimensional Light Confinement in a Plasmonic Nanocavity

Nezih Tolga Yardimci; Advisor:  Mona Jarrahi

11:20am – 11:40am   Terahertz Metasurface Quantum Cascade Lasers for Spectroscopy

Christopher Curwen; Advisor:  Benjamin Williams

11:40am – 12:00pm  Generation of Pico Second 10 um Seed Pulses Using Raman Shifting and Difference Frequency Mixing

Eric Welch; Advisor:  Chand Joshi

Session 3.  Advanced Computing

10:40am – 11:00am   Fabrication, Assembly and Properties of the Silicon Interconnect Fabric

Siva Chandra Jangram; Advisor:  Subu Iyer

11:00am – 11:20am   Towards Quantum Computing: Boolean Satifiability by Quantum Annealer

Juexiao Su; Advisor:  Lei He

11:20am – 11:40pm  Accelerator for Conventional Neural Network Based Artificial Intelligence

Yunxuan Yu; Advisor:  Lei He

11:40am – 12:00pm  Timeline: An Operating System Abstraction for Time-Aware Applications

Fatima Anwar; Advisor:  Mani Srivastiva

Session 4.  Advanced Sensing Technologies

1:30pm – 1:50pm      Air-Quality Monitoring

Yichen Wu; Advisor:  Aydogan Ozcan

1:50pm – 2:10pm      Pico-Newton Force Sensing in Silicon Chips at the Thermodynamical and Quantum Limits

Jaime Flor FLores; Advisor:  Chee Wei Wong

2:10pm – 2:30pm      Machine Learning Based on Computational Sensing

Zach Ballard; Advisor:  Aydogan Ozcan

 

Session 5.  Advanced Communications

1:30pm – 1:50pm      Approximate Optimality of Separation-Based Architectures in Wireless Coded Caching

Jad Hachem; Advisor:  Suhas Diggavi

1:50pm – 2:10pm      Approaching Capacity Using Incremental Redundancy Without Feedback

Haobo Wang; Advisor:  Rick Wesel

2:10pm – 2:30pm      Efficiently Finding Simple Schedules in Gaussian Half-Duplex Relay Line Networks

Yahya Ezzeldin; Advisor:  Christina Fragouli

Session 6.  Future Wireless

1:30pm – 1:50pm      Low-Power Cognitive Radio Baseband Processor

Trevor Black; Advisor:  Dejan Markovic

1:50pm – 2:10pm      A Time-Interleaved Filtering-by-Aliasing Receiver for SDR Applications

 Sameed Hameed; Advisor:  Sudhakar Pamarti

2:10pm – 2:30pm      Digital Predistortion for Hybrid Precoding Architecture in Millimeter-Wave Massive MIMO Systems

 Han Yan; Advisor:  Danijela Cabric

 

Session 7.  Advanced Memories

4:00pm – 4:20pm      Software Defined ECC

 Clayton Schoeny; Advisor:  Lara Dolecek

4:20pm – 4:40pm     LDPC Coded for Flash Memories

Ahmed Hareedy; Advisor:  Lara Dolecek

4:40pm – 5:00pm      Solving Resistive Memory Problems with Negative Resistance

Shaodi Wang; Advisor:  Puneet Gupta

Session 8.  Device Advances

4:00pm – 4:20pm      Precision Mode-Locking and Stabilization in Ultrafast Frequency Combs

Hao Liu; Advisor:  Chee Wei Wong

4:20pm – 4:40pm      Free-Running Operation of InGaAs-GaAs Nanowire Single Photon Detectors

Alan C. Farrell; Advisor:  Diana Huffaker

4:40pm – 5:00pm      Blased Metasurface: the Planar Equivalent of a Sawtooth Grating

Xiaoqiang Li; Advisor: Tatsuo Itoh

Session 9.  Medical & Low Power Electronics

4:00pm – 4:20pm      Flex Trate ™ a New Approach to Flexible Electronics for Medical engineering

A. Alam; Advisor:  Subu Iyer

4:20pm – 4:40pm      Next-Generation Neural Interfaces

Vahagn Hokhikyan; Advisor:  Dejan Markovic

4:40pm – 5:00pm      A Quick Startup Technique for High-Q Oscillators

Hani Esmaeelzadeh; Advisor:  Sudhakar Pamarti